sobota, 11 sierpnia 2012

Dźwięki Culcha Candeli - cz. 1


Kilka słów o gatunkach muzycznych, wykonywanych przez Culcha Candelę. Część 1 – Reggae.

       Jednym z najbardziej charakterystycznych brzmień Culcha Candeli jest reggae.
Jak mówi encyklopedyczna definicja, reggae to „styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, powstały pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, w Kingston na Jamajce”, jest to „najbardziej charakterystyczny gatunek muzyki jamajskiej, a światowy rozgłos zyskał dzięki twórczości Boba Marleya – choć wbrew powszechnej opinii, nie był on jedynym prekursorem gatunku”.
Ale reggae to nie tylko muzyka - to również specyficzna sytuacja kulturowa.
Istnieje co najmniej kilka hipotez co do pochodzenia nazwy gatunku - m.in. Bob Marley utrzymywał, że słowo to wywodzi się z języka hiszpańskiego i oznacza dosłownie "króla muzyki". Inna teoria wskazuje natomiast, że „reggae w patois oznacza coś biednego, dzikiego, ale jednocześnie coś niezwykle godnego, pełnego dumy i wolności. Reggae to naturalne uczucie płynące prosto z serca i wielka wiara wynosząca ducha ponad marność tego świata.
Reggae określane jest jako muzyka Walki - walki Dobra ze Złem - jako muzyka wiary, że Dobro ostatecznie musi zwyciężyć.
Muzyka reggae najczęściej wykonywana jest w języku patois, a jej tematyka bardzo zróżnicowana - zależy od wykonywanego podgatunku tej muzyki. Utwory „early reggae” opowiadają o rozrywkowym stylu życia; piosenki w stylu „lovers rock” opowiadają o relacjach damsko-męskich; natomiast teksty rdzennego „roots reggae” przepełnione są duchowym rastafariańskim przesłaniem, lub po prostu mówią o trudnych warunkach życia w slumsach oraz o niesprawiedliwości społecznej.
Spokojne tempo, miarowy i pulsujący rytm oraz wysunięta na pierwszy plan wyrazista linia basu nadają utworom reggae chilloutowy, nieco hipnotyczny charakter” – ten charakterystyczny schemat rytmiczny określany jest mianem riddimu. (riddim w jamajskiej odmianie angielskiego oznacza właśnie rytm).
Riddimy, czyli wielokrotne użycie tych samych podkładów rytmicznych.

Jeszcze jednym charakterystycznym elementem dla muzyki reggae jest ruch rastafiari, a także noszone przez Rastafarian barwy: zielony, złoty (żółty), czerwony - to barwy flagi Etiopii, która według Rastamanów stanowi kolebkę kultury i cywilizacji na Ziemi. Rastafarianie w swoim ubiorze eksponują te trzy kolory, które nie są one używane tak po prostu - mają określoną symbolikę.
-zielony - ziemia, ląd Afrykański, którego spokój zniszczyła kolonizacja. Symbolizuje również kontynent, z którego wywodzą się pierwsi ludzie.
-żółty - oznacza złoto zagarnięte przez kolonistów.
-czerwony - krew która została przelana podczas walk z najeźdźcą.
Lew jest symbolem siły, odwagi w walce o swoje ideały.









źródło: tu


















szukając informacji korzystałam stąd: klik oraz stąd: klik

Rosia483

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz